Za tuto chybu hrozí majitelům chat a chalup v ČR vysoká pokuta: dělá ji až 20 % Čechů
Vlastníte chatu nebo chalupu? V České republice je zvykem jezdit o víkendech nebo na prázdniny či na dovolenou na chatu nebo na chalupu. Je tam klid, který čerpáte z přírody v okolí. Jste na čerstvém vzduchu a práce na zahradě vám přináší potěšení. Přestože vlastnit chalupu nebo chatu připomíná venkovskou idylu, jsou stanovená určitá pravidla a zákony, která je potřeba dodržovat.
Vypouštění odpadních vod
Pokud vypouštíte odpadní vody jinak než předepsaným způsobem, hrozí vám pokuta. Pokuta může být udělena jak fyzické, tak právnické osobě.
Jak správně likvidovat odpadní vodu?
Předepsaný způsob likvidace upravuje § 5 vodního zákona. „(3) Při provádění staveb nebo jejich změn nebo změn jejich užívání je stavebník povinen podle charakteru a účelu užívání těchto staveb je zabezpečit zásobováním vodou a odváděním odpadních vod kanalizací k tomu určenou. Není-li kanalizace v místě k dispozici, odpadní vody se zneškodňují přímým čištěním s následným vypouštěním do vod povrchových nebo podzemních. V případě technické neproveditelnosti způsobů podle vět první a druhé lze odpadní vody akumulovat v nepropustné jímce (žumpě) s následným vyvážením akumulovaných vod na zařízení schválené pro jejich zneškodnění. „
· Odvádění odpadních vod místní kanalizací
· Přímé čištění s následným vypouštěním do vod povrchových nebo podzemních
· Akumulace odpadní vody v nepropustné jímce (žumpě)
Odvádění odpadních vod místní kanalizací
Máte-li tu možnost, je vhodné připojit se k místní kanalizaci. Je to pro vás nejlepší řešení.
Přímé čištění s následným vypouštěním do vod povrchových nebo podzemních
Pokud na místě vaší chaty nebo chalupy není zavedena kanalizace, pak je možné využít přímé čištění. Konkrétně máme na mysli domovní čistírnu odpadních vod nebo tříkomorový septik s dodatečným filtrem.
Bezodtoká jímka (žumpa)
Pokud není možné využít připojení k místní kanalizaci nebo využít domovní čistírny odpadních vod či tříkomorový septik, pak přichází na řadu řešení ve formě žumpy. Bohužel ale vývoz obsahu žumpy bývá finančně náročný a za nedodržení pravidel vývozu hrozí finanční sankce.
Za co hrozí pokuty?
Pokuty hrozí fyzické i právnické osobě, pokud nekoná v souladu s ustanovením vodního zákona. Odvádíte-li odpadní vody jiným než předepsaným způsobem, dopouštíte se přestupku, za který hrozí pokuta.
Fyzická osoba
Například když majitel vypouští odpadní vody do potoka rovnou ze žumpy nebo ji nevyváží podle pravidel, hrozí mu pokuta až do výše 20 000,-Kč. Pokud majitel například vypouští odpadní vody do potoka z domovní čistírny postavené bez povolení, hrozí mu pokuta až do výše 100 000,-Kč.
Právnická osoba
Když právnická osoba (např. firma) vypouští odpadní vody do potoka rovnou ze žumpy, hrozí pokuta až 20 000,- Kč. Pokud vypouští odpadní vody do potoka z domovní čistírny postavené bez povolení, hrozí pokuta až do výše 500 000,- Kč. Pokud nevyváží žumpu dle stanovených pravidel, pak hrozí pokuta až do výše 100 000,- Kč.
Zdroje: https://www.litosice.cz/soubor/pokuta-za-vypousteni-odpadnich-vod-a-jak-se-ji-vyhnout-aneb-jak, https://www.zakra.cz/blog/pokuta-za-vypousteni-odpadnich-vod-a-jak-se-ji-vyhnout, https://portal.gov.cz/sluzby-vs/povoleni-k-vypousteni-odpadnich-vod-do-vod-podzemnich-S15784
Napsala pro Vás AI asistentka Klára ze zdrojů na českém a zahraničním internetu