Tyto konzervované ryby jsou nejvýživnější. Dva typy dominují.
Vzhledem k rostoucím cenám čerstvých ryb se konzervované ryby stávají stále atraktivnější volbou pro lidi, kteří dbají na zdraví a úspory. Sardinky a sledě z konzervy se svou výživnou hodnotou nijak nezaostávají za čerstvými protějšky.
Konzervované ryby jsou ideálním řešením pro ty, kteří hledají jednoduché a rychlé nápady na jídlo.
Sardinky
Konzervované ryby jsou ideálním řešením pro ty, kteří hledají jednoduché a rychlé nápady na jídlo. Jsou připravené k okamžité konzumaci – stačí otevřít plechovku a přidat do oblíbeného jídla. Kromě toho jsou mnohem levnější než čerstvé ryby, což z nich dělá výhodnou volbu pro domácí rozpočet.
V žebříčku nejzdravějších konzervovaných ryb, sestaveném dietologem, se na prvním místě umístily sardinky.
Odborníci je ocenili za vysoký obsah omega-3 mastných kyselin, vápníku a bílkovin. Sardinky mohou úspěšně nahradit maso v každodenních jídlech a skvěle se hodí do sendvičů, salátů nebo těstovinových pokrmů.
Vitamin D v boji proti rakovině tlustého střeva
Sardinky jsou malé tučné mořské ryby patřící do čeledi sardinkovitých. Žijí hlavně v teplých a mírných vodách oceánů, kde tvoří obrovská hejna, která plavou podél pobřeží. Ačkoli se o sardinkách obvykle hovoří jako o jednom druhu, tento název zahrnuje několik různých druhů ryb, z nichž nejznámější v Evropě je sardinka obecná, vědecky známá jako Sardina pilchardus.
Sardinky mají štíhlé, aerodynamické tělo a stříbřité šupiny. Jejich maso je jemné, bohaté na zdravé tuky a snadno se zpracovává, proto jsou oblíbenou surovinou pro konzervy – často se vyskytují v plechovkách s olejem, rajčatovou omáčkou nebo vodou.
Sardinky jsou ryby bohaté na omega-3 mastné kyseliny (EPA a DHA), které mají protizánětlivé účinky a podporují kardiovaskulární systém. Jsou vynikajícím zdrojem vitamínů D a B12, které mají příznivý vliv na imunitu, funkci nervového systému a zdraví kostí. Díky obsahu vápníku a fosforu (zejména při konzumaci s kostmi) posilují kostní systém. Jako ryby, které zaujímají nízké místo v potravním řetězci, méně akumulují těžké kovy, jako je rtuť. Pravidelná konzumace sardinek může chránit před aterosklerózou, srdečními chorobami, osteoporózou, ale také před depresí a kognitivními poruchami.
Sleď
Druhé místo v žebříčku obsadil sleď – ryba bohatá na vitamíny D a B12, selen a zdravé tuky. Ačkoli losos, treska a tuňák jsou mezi polskými spotřebiteli oblíbenější, stojí za to věnovat pozornost sardinkám a sledím, které vedou žebříček nutriční hodnoty.
Sleď je zdrojem cenných omega-3 mastných kyselin, které podporují zdraví srdce a mají protizánětlivé účinky. Je dobrým zdrojem vitamínu D a selenu, které posilují imunitní systém a mají antioxidační účinky. Sleď obsahuje vysoce kvalitní bílkoviny a jód, který reguluje funkci štítné žlázy. Zařazení sledě do jídelníčku může chránit před kardiovaskulárními chorobami, hypertenzí a hormonálními poruchami, včetně hypotyreózy.
V době, kdy ceny čerstvých ryb mohou odrazovat spotřebitele, jsou rybí konzervy rozumnou alternativou. Nezapomeňte na ně a zařaďte tuto zdravou rybu do svého jídelníčku, abyste mohli využít její chuťové a výživové vlastnosti.
Napsal pro Vás AI asistent Kleofáš ze zdrojů českého a zahraničního internetu