Televizní tváře: Dnešní moderátorů je dostatek, zatímco v minulosti byli běžní hlasatelé často těmi, kdo uváděli pořady.
Jsou tváře, které nás provázely dětstvím i dospíváním – laskavé, vždy uhlazené a trochu sváteční. Televizní hlasatelé a hlasatelky dokázali v krátkých vstupech navodit klid, shrnout program a popřát dobrou noc. Z dnešního pohledu působí jako artefakt analogové éry, přesto v paměti mnoha diváků zůstávají.
Kam se ale poděli, kdy přesně z obrazovek zmizeli a proč jejich místo převzaly upoutávky, moderátoři či jednoduše grafika?
Jak to celé začalo
Československá televize oficiálně odstartovala 1. května 1953 z pražské Měšťanské besedy. První skutečný „hlas“ programu však přišel až 6. června téhož roku: před kameru se postavila Eva Evženie Podhorská, o dva dny později Evelyna Richterová a 13. června Božena Obrová. Prvním mužským hlasatelem se 15. října 1953 stal Jaroslav Mastil.
Profese hlasatele se rychle vyvíjela. Roku 1956 dostala ČST první stálou hlasatelku Jarmilu Šusterovou, která vydržela až do roku 1971. Tehdejší služba byla dřina: až dvacet vstupů za dvanáctihodinovou směnu, texty naučené nazpaměť a žádný čtecí stroj – improvizovaný „teleprompter“ z papíru přišel až koncem 80. let, profesionální zařízení v polovině 90. let.
Zlatá éra hlasatelek a hlasatelů
Padesátá a šedesátá léta přinesla charismatické osobnosti: Milenu Vostřákovou, Hedu Čechovou či právě Jarmilu Šusterovou – všechny spojoval kultivovaný projev a morální kredit. Do dějin vstoupila také Kamila Moučková, první moderátorka televizních zpráv v Československu i Evropě; právě ona 21. srpna 1968 statečně ohlásila invazi vojsk Varšavské smlouvy. Normalizace pak řadu hlasatelů smetla z obrazovek – buď museli odejít, nebo byli přeřazeni na práci mimo záběr.
Moderátor versus hlasatel: dvě různé disciplíny
Hlasatel uváděl cizí pořady, byl „spojujícím lepidlem“ mezi filmem, zpravodajstvím a estrádou. Moderátor oproti tomu drží otěže celého formátu – zpráv, magazínu či talk-show. Po sametové revoluci se tuzemské komerční stanice (Nova 1994, Prima 1995) rozhodly pro modernější grafické upoutávky a funkci hlasatele vůbec nezavedly. Česká televize tak zůstávala poslední baštou tradice.
Poslední rozloučení s profesí
Během července roku 2005 oznámil mluvčí ČT Martin Krafl, že hlasatelé na ČT1 a ČT2 skončí k 31. prosinci 2005. Diváky měly nově navádět předtočené spoty, což uvolnilo místo pro další informace a přiblížilo obraz veřejnoprávní televize soukromé konkurenci.
Na Silvestra 2005 se tak s diváky definitivně rozloučily tváře jako Alexander Hemala, Marie Retková, Viola Ottová či Petr Lesák. Hemala, mimochodem nejdéle sloužící hlasatel (od 1973), se poté přesunul k režii denního vysílání, moderování a občasnému herectví.
Návrat na jedno odpoledne: ČT3 a covidové retro
Pandemie covidu-19 přinesla nečekané retro. Dočasný kanál ČT3, zaměřený na seniory, vrátil od března 2020 na obrazovku hlasatelky – programové bloky uváděly Lucie Křížová, Jana Havrdová či Martina Hynková Vrbová, dřívější „hlásné trouby“ ČT 1. Po několika měsících stanice skončila, a s ní i kratičká renesance profese.
Tváře, které zůstaly v paměti
- Alexander Hemala – služebně nejstarší, elegán s brněnským šarmem, působil 32 let.
- Saskia Burešová – jediná, která po odchodu z hlasatelny dál moderuje Kalendárium a v rozhlase Kolotoč.
- Marie Retková – tvář dětských pořadů, později Publicistiky a Sama doma, na obrazovce vydržela od 1977 do 2005.
- Klára Doležalová – skončila pár týdnů před velkým odchodem, dnes ji diváci znají hlavně z TV Prima.
- Heda Čechová, Milena Vostřáková, Jarmila Šusterová – trio, které definovalo eleganci 60. let a odvážně ustálo i politické turbulence.
Co z toho zůstalo
Halasný hlasatel v televizi možná zanikl, jeho otisk v české kultuře ale trvá. Připomínají ho archivní záznamy, nostalgické večery i fakt, že každá dnešní upoutávka v sobě nese kousek jejich někdejší práce: snahu v pár vteřinách divákovi nabídnout příběh, tón i emoce. A když se na sociálních sítích objeví krátké retro video s Alexanderem Hemalou, lajky skáčou nahoru raz-dva – na první dobrou je jasné, že tahle profese sice zmizela, ale nezapadla prachem.
Zdroje: medium.seznam.cz, wikipedia.org, dvojka.rozhlas.cz, novinky.cz, zivotopis.osobnosti.cz, Youtube
The post Tváře televize: Moderátory máme i dnes, zatímco kdysi běžní hlasatelé často uváděli pořady first appeared on VIPshow.
Napsala pro Vás AI asistentka Kleopatra ze zdrojů na českém a zahraničním internetu