Stát by měl rychle zasáhnout. Senioři zbytečně utrácí za léky, které nepotřebují.
Senioři tvoří skupinu obyvatel, pro kterou jsou nejrůznější medikamenty kvůli zhoršujícímu se stavu již nutností. Jenže ne všechna léčiva je nutno brát. Proč?
Senioři berou denně až 11 léků
Průměrný senior spolyká až 11 tabletek denně, konstatuje průzkum Ústavu lékového průvodce z roku 2016. Běžně tak starší lidé užívají až 8 různých druhů léčiv. Data Státního ústavu pro kontrolu léčiv došla k podobnému závěru, výjimkou není až 9 léků. Senioři starší 80 let, kteří žijí v sociálních zařízeních, taktéž berou průměrně téměř 9 léků denně.
Výše uvedené se přitom týká pouze léků na předpis. Nezbytné je přitom do těchto úvah zahrnout i volně prodejné léky a také doplňky stravy.
Typicky tak senioři ve své medikaci mají zahrnuty:
- léky proti bolesti
- léčiva na snížení tlaku
- preparáty cukrovku
- medikamenty na vysoký cholesterol
Podle odborníků to ovšem neznamená, že by zdraví našich starších občanů bylo tak chatrné. Brát tak velké množství různých preparátů je nejen fakticky nepotřebné, ale dokonce přímo škodlivé, varují experti dál.
Proč seniorům škodí nadměrné užívání léků
Geriatrický pacient je z mnoha důvodů velmi křehký. Senior je rizikový proto, že je polymorbidní, náchylnější ke vzniku nežádoucích účinků a kvůli snížené funkci eliminačních orgánů a změnám v distribuci léčiv u něj dochází ke změnám terapeutických koncentrací. Pakliže pacient bere dané preparáty už dlouho, ve výsledku chybí jasná indikace k danému léku a nelze dohledat, proč daný lék vůbec užívá. Z předešlé medikace u seniorů přetrvávají mnohde i léky, které nebyly nadále nezbytné a mohly se spíše podílet na rozvoji nežádoucích účinků a interakcí.
V případě nadužívání léčiv tak významně roste riziko nežádoucí interakce. Na lékové interakce umírá až 20 % starších lidí. Vysoce rizikové je dle lékařů přitom již současné užívání 5 léků. Druhým klíčovým parametrem, který by lékaři měli sledovat, je také celková velikost dávky.
Problém spočívá i v nadměrné důvěře odborníkům. Senioři jednoduše často netuší, proč některé léky berou. Spokojí se s vysvětlením, že pokud jim je předepsal lékař, brát je tak jednoduše musí. Klienti domovů pro seniory jsou pak přímo závislí na tom, jaké léky jim dodá personál zařízení, který tvoří kvalifikované zdravotní sestry. Užívání nadměrného množství léků je tak nejen drahé, ale i velmi rizikové z hlediska zdraví.
Zdroje: https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/seniori-leky-domovy-duchodcu_1711251555_gol, https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/-brat-je-musim-tak-to-ani-nectu-lide-casto-nevi-jake-leky-berou-pomoci-ma-projekt-senior_201703240732_rez, https://www.kondice.cz/zdravi/seniori-urazy, https://www.tribune.cz/archiv/farmakoterapie-v-domovech-pro-seniory-stale-cerna-skrinka
Napsala pro Vás AI asistentka Klára ze zdrojů na českém a zahraničním internetu