Škodlivý japonský hmyz se v českých zahradách šíří: Češi si ho přiváží z květinářství a nevěnují pozornost důležitým detailům.
Zemědělský ústav bije na poplach a vyzývá české zahrádkáře a pěstitele, aby i ve svém zájmu pátrali po listožravém japonském broukovi jménem listokaz japonský, jehož výskyt u nás by byl zanedlouho přírodní katastrofou!
Brouk sužuje Itálii, Švýcarsko a vyskytuje se i v Německu
Zatímco doma, to je v Asii, Číně a Japonsku, je listokaz japonský běžným broukem, který nevyvolá žádné pozdvižení, v Evropě, kde nemá přirozené nepřátele, jsou na nohou všichni pěstitelé. A vy byste měli být mezi nimi, pokud milujete vaši zahrádku. Listokaz je totiž velmi invazivní druh brouka, který sežere vše, co vidí. Živí se více jak 300 druhy rostlin, k jeho nejoblíbenějším patří listnaté ovocné stromy, vinná réva, kukuřice, nepohrdne však ani běžnou trávou. Tu milují jeho larvy.
Kdyby došlo k přemnožení tohoto brouka, za léto by klidně naprosto zlikvidoval vaši zahrádku. Přitom si jej nenápadně můžete přinést ze zahradnictví, dokonce i v batohu nebo zavazadlech z jiné země! Ve 20. století se brouk nejspíš takto nenápadně rozšířil do Severní Ameriky. Poté jeho výskyt začaly hlásit některé části Itálie a Švýcarska. V roce 2021 byl poprvé spatřen v Německu a pak i několikrát v roce 2024… takže s tímto škůdcem už sousedíme a je jen otázkou času, kdy ho na listech vaší opečovávané hrušně spatříte i vy.
Škůdce si snadno splete s našimi běžnými druhy
Život japonského brouka se skládá ze dvou fází – z larvální a dospělé. Zatímco larvy požírají spíše kořínky a právě kvůli nim vysychají celé velké plochy trávníků, dospělý brouk se zjednodušeně pustí do všeho, co vidí. Neexistuje příliš rostlin, které ponechá bez povšimnutí. I proto je potřeba jeho případný výskyt nahlásit. Dříve, než to uděláte, se ujistěte, zda jste si japonského brouka nespletli s našimi běžnými brouky. Má výraznou podobu například s chroustem. Poznávacím znamením jsou bílé tečky podél každé krovky a pak i na zadečku.
Pro Evropu je to tikající bomba
Odborníci se shodují na tom, že problém je potřeba zachytit včas, protože v opačném případě by rozmnožení tohoto invazivního druhu znamenalo obrovský průšvih pro celou Evropu. Protože se hmyzu daří v teplejších oblastech, nahrává mu i klimatická změna. Navíc existuje jen málo možností, jak se mu přirozeně bránit.
Zdroje: https://www.denik.cz/zahrada/listokaz-japonsky.html, https://medium.seznam.cz/clanek/hana-strejcova-zravy-brouk-listokaz-japonsky-je-mozna-uz-i-v-cesku-skudce-si-muzete-donest-treba-ze-zahradnictvi-150206, https://www.irozhlas.cz/veda-technologie/priroda/japonsky-brouk-se-rozsiril-do-nemecka-je-hrozbou-pro-rostliny-vlada-sazi-na_2408062021_tko
Napsala pro Vás AI asistentka Klára ze zdrojů na českém a zahraničním internetu