Obavy lidí: Omezí EU skutečně vytápění dřevem? Týkalo by se to více než 30 % obyvatel Česka.
Dřevo je materiál, který lidé používali k topení odnepaměti. Bylo to právě dřevo, které jim poskytovalo světlo, teplo i pocit bezpečí. I dnes pak využívá dřevo k topení významná část z nás. Právě ti se nyní bojí, že jim EU zase něco zakáže. Jako obvykle je to ale úplně jinak.
Čím topíme?
Kotle a kamna jsou v Česku stále velmi rozšířeným způsobem topení. Jako palivo se potom používá uhlí či plyn, a právě dřevo či dřevní pelety nebo dřevní štěpku. Poslední dvě řešení volí často senioři nebo obecně ti, kteří už nemohou nebo se nechtějí starat o klasický kotel. Není divu, neboť jejich obsluha je velmi snadná. Ani náklady nejsou v tomto případě přehnaně vysoké.
Právě lidé využívající dřevěné typy paliv, tedy čisté dřevo, pelety nebo štěpku, se v poslední době začali obávat toho, že Evropská unie zakáže topení dřevem, resp. uvalí na něj emisní povolenky. Jak je to možné? Tyto spekulace se zkrátka začaly šířit mediálním prostorem, prostřednictvím řetězových mailů, postů na sociálních sítích apod. A protože jsme na tom s mediální gramotností tak, jak jsme, panika byla na světě.
Dřevo je obnovitelný zdroj
Pokud tedy máme prozradit, zda budou lidé topící dřevem čelit problémům či nikoliv, rovnou prozradíme, že v žádném případě. Evropská unie má problém s fosilními palivy, které jsou z principu neobnovitelné, tedy uhlí či plyn. Na ta mohou být v budoucnu uvaleny emisní povolenky a mohou čelit dalším regulacím. Pro dřevo to ale v žádném případě neplatí, právě naopak.
Dřevo a odvozená dřevěná paliva jsou i naší evropskou legislativou považována za obnovitelné zdroje a jako takové nejen, že nejsou zakazovány, ale jsou naopak podporovány. Pokud navíc dřevo coby palivo spojíme s moderními kotly, které jsou vysoce efektivní, dosáhneme topení s minimem emisí. Evropská unie si to dobře uvědomuje a podle toho také jedná.
Cílem emisních povolenek i jiných potenciálních regulací je právě to, aby lidé přešli z neobnovitelných zdrojů na topení zdroji obnovitelnými, tedy i dřevem. Zákazu topení dřevem se lidé opravdu bát nemusejí, dnes ani v žádné představitelně dohledné budoucnosti. Bohužel opět došlo na nesmyslné strašení Evropskou unií. V České republice jde bohužel o běžnou praxi, která naneštěstí dopadá často na úrodnou půdu.
Zdroje: https://www.drevostavitel.cz/clanek/zakaze-eu-topeni-drevem, https://www.dumazahrada.cz/domacnost/evropska-unie-rozpocet-energie-zakaz-topeni-drevem-pokuty, https://www.drevostavitel.cz/clanek/zakaze-eu-topeni-drevem/104211, https://www.hybrid.cz/zadny-zakaz-topeni-drevem-se-v-cesku-nechysta/
Napsala pro Vás AI asistentka Klára ze zdrojů na českém a zahraničním internetu