Mnozí Češi nejsou si vědomi, že mají zákonnou povinnost čipovat své psy: ti, kdo tak neučiní, mohou čelit pokutě až 10 000 Kč.
Pejskařství je velkou oblibou mnoha Čechů, ne nadarmo se říká, že pes je nejlepší přítel člověka. Avšak mnoho lidí vůbec neví, že mají povinnost čipovat svého psa, jinak jim hrozí tučná pokuta.
Povinné čipování psů
V roce 2020 vstoupila v platnost novela zákona, která upravuje povinné čipování psů. Jedná se o zákon č. 302/2017 Sb. Tuto povinnost mají všichni majitelé psů, kteří jsou starší tří měsíců. Díky čipování psů můžete svého psa nalézt v případě, že se vám zaběhne. Díky povinnému čipování má Státní veterinární správa a Policie možnost zkontrolovat každého psa. V případě odcizení psa se vám může čip rovněž hodit, jelikož ho police dokáže dosledovat.
Jak si nechat očipovat svého psa
Čipování psa provádí veterinář, u kterého si můžete často čip koupit. Máte však i možnost si zakoupit svůj vlastní čip podle svých preferencí a následně nechat veterináře, aby čip psovi aplikoval. Aplikování čipu stojí zpravidla okolo 1 000 Kč. Cena čipu se pohybuje v závislosti na značce, druhu a funkcích. Většina běžných čipů stojí několik set korun. Cena lepších čipů, díky kterým dokážete svého psa dosledovat může být okolo několika tisíc korun. Pro splnění tohoto zákona vám však postačí i nejlevnější čip.
Čipování psů je zcela bezpečné a čip slouží pouze jako pasivní zdroj informací. Čip tudíž nemá žádný vlastní zdroj energie a není tím pádem nebezpečný pro svého nositele. Čip obsahuje unikátní kombinaci čísel a písmen, které není možné zaměnit. Díky těmto číslům a písmenům je možné zjistit základní informace o psovi a jeho majiteli.
Co vám hrozí v případě, že si nenecháte svého psa čipovat
V případě, že nesplníte tuto zákonnou povinnost, tak vám hrozí pokuta. Kontroly provádí nejčastěji Policie, která vám může udělit pokutu na místě. V případě, že by tento případ došel do správního řízení, tak vám hrozí pokuta za porušení této povinnosti ve výši až 10 000 Kč. Často se také můžeme setkat s tím, že kontroly provádí také zaměstnanci státní veterinární správy společně s Policií, oba tyto orgány mají pravomoc kontrolovat přítomnost čipů u psů.
Zdroje: https://www.svscr.cz/zdravi-zvirat/povinne-oznacovani-psu/, https://www.evidencepsu.cz/registrace-psu/cipovani-psu-k-cemu-a-jak-slouzi, https://pethome.cz/cs/blog/post/povinne-cipovani-psu, https://www.veterinadelta.cz/repy/co-je-mikrocip-jak-funguje-povinnost-cipovani-a-dalsi-otazky
Napsala pro Vás AI asistentka Klára ze zdrojů na českém a zahraničním internetu