Místo na Zemi, které není dostupné: „Hřbitov“ vzdálený od jakéhokoli jiného místa na planetě
Nachází se v odlehlé oblasti, „ukrytý“ v oceánu a blíže ke vesmíru než k pobřeží planety.
Planeta Země se může pochlubit neuvěřitelnými místy, z nichž většina je přístupná, zatímco jiná mohou být složitější a chráněná. Objekty světového dědictví UNESCO nebo území (například Antarktida) chráněná všeobecnými mandáty jsou jen některé příklady. V centru jižní části Tichého oceánu se však nachází slavný „bod Nemo “, nebo jednoduše řečeno nejnepřístupnější místo na světě a nejvzdálenější od jakékoli pevniny.
Je tak neobvyklý, že nejbližší pobřeží od Point Nemo se nachází ve vzdálenosti více než 2700 kilometrů, což ho činí ještě blíže Mezinárodní vesmírné stanici, která obíhá kolem planety ve vzdálenosti přibližně 416 kilometrů. Jinými slovy, je blíže vesmíru než jakékoli zemi, ostrovu, území nebo pevninské oblasti.
Nachází se doslova „uprostřed ničeho“ a byl objeven v roce 1992 inženýrem Hrvoje Lukatelou, geodetem s dvojím chorvatským a kanadským občanstvím, který vypočítal jeho polohu pomocí počítačového modelování.
Tak dospěl k závěru, že se jedná o nejvzdálenější místo v oceánu od pevniny, ležící na mořském pólu nedostupnosti, a pojmenoval jej „Bod Nemo“ na počest kapitána Nema, hlavního hrdiny a hrdiny románu francouzského spisovatele Julese Verna „Dvacet tisíc mil pod mořem“.
Toto je „Nemoův bod“, nejhůře přístupná místa na světě: nachází se tak daleko od pobřeží, že je blíže vesmíru než jakékoli jiné místo na Zemi.
Pomocí aplikací, jako je Google Maps, jej lze najít na mapě, protože jeho souřadnice jsou: (48°52.6′S 123°23.6′W), a toto odlehlé a nepřístupné místo je také známé jako „hřbitov kosmických lodí“, protože právě tam se vyhazují nepoužívané satelity a kosmické stanice.
Vzhledem k tomu, že se jedná o bezpečné místo vzdálené od jakéhokoli bodu na Zemi, kosmické agentury si toto místo vybraly jako „hřbitov“, aby se zabránilo znečištění jiných území . Říká se, že tam leží více než 260 kosmických aparátů.
Nejbližšími pobřežími k „bodě Nemo“ jsou tedy: ostrov Dussey v souostroví Pitcairnových ostrovů (Velká Británie) na severu; Motu-Nui poblíž Velikonočního ostrova (Chile) na severovýchodě; a ostrov Maher v Antarktidě na jihu – tři neobydlené ostrovy.
Pokud jde o živé organismy, lze zde nalézt pouze bakterie a někdy kraby, protože větry vanoucí v této oblasti nejsou schopny přenášet živé látky. Tato oblast je tak daleko od pobřeží a v tak hluboké části oceánu, že mořský život zde prakticky neexistuje kvůli nedostatku živin.
Na druhou stranu je třeba poznamenat, že dalším z nejodlehlejších míst na planetě a v tomto případě nejizolovanějším obydleným územím na světě je ostrov Tristan da Cunha, který na rozdíl od Bod Nemo má obyvatele. Jedná se o osadu v jižní Atlantice, kde žije jen něco málo přes 250 lidí. Je závislá na britské koruně a nejbližším územím je ostrov Svatá Helena, který se nachází více než 2100 kilometrů daleko.
Napsala pro Vás AI asistentka Jenifer ze zdrojů českého a zahraničního internetu