Jak se vytváří scénář? Od základní myšlenky k literární a technické realizaci.
Než se k nám do televize dostane film či seriál, musí si projít dlouhou cestou. Od prvotního nápadu přes psaní scénáře, sestavení týmu, casting, natáčení až po finální střih. Je to velmi zdlouhavá a mravenčí práce a je překvapující, jak málo z jejího zákulisí vidíme.
Na první pohled působí nevýznamně, ale scénáře jsou pro filmovou produkci naprosto klíčovým bodem. Ve zkratce se jedná o literární podobu daného filmu. Jsou v něm zaznamenány veškeré dialogy i samotný děj. Otázkou však zůstává, proč jsou tak důležité? Pokud není dostatečně promyšlený scénář, hrozí, že se například při natáčení nebo střihu vyskytnou problémy. A ty by mohly producenty stát nemálo peněz. Mimoto musí režisér také vědět, co vlastně natáčí a na co klade důraz. S kvalitním scénářem se těmto problémům dá mnohem snadněji předcházet – jednoduše scénář přepíší a poupraví, aby byly následující kroky plynulé.
Literární, nebo technický scénář? Oba!
V případě, že jde o vznik nového filmu, je nutností mít scénáře dva – jeden literární a jeden technický. Rozdíl vyplývá již z jejich vlastních názvů. Literárním scénářem rozumíme ten, který popisuje celý příběh. Rozdělen bývá do jednotlivých scén a jsou zde zaznamenány všechny postavy, jejich dialogy, prostředí a děj. Jeho autora nazýváme scénáristou.
Na druhé straně je tu potom scénář technický. Na jeho vzniku se scénárista již nepodílí, píše ho zejména režisér s kameramanem. Scénář podrobně vysvětluje, jak, kdy a kam se má přesunout kamera. Scénu rozepisuje na úhly, efekty, střihy a spoustu dalších. Jeho součástí je také tzv. storyboard. Ten pomocí obrázků znázorňuje konkrétní záběry.
S nápadem rovnou na papír
Na úplném začátku vždy stojí námět. Ten si scénárista buď vymyslí vlastní, nebo se může nechat inspirovat. Jednou z variant je také adaptace již existujícího díla do filmové podoby. Nejčastěji se můžeme setkat kupříkladu s knižními a divadelními adaptacemi, ale vznikají i adaptace komiksů nebo historických událostí. V těchto případech si ovšem scénárista musí dávat pozor na autorská práva.
Hezky přehledně
V této fázi přijde na řadu návrh scénáře. Scénárista stručně rozepíše svoji ideu a díky ní dokáže posoudit, jestli je jeho myšlenka dostatečně zajímavá a má potenciál na svůj vlastní film. Autor charakterizuje postavy, představí důležité zápletky a zmíní ještě všechny další poznámky, které ho přitom napadnou. Může zde navrhnout možná zakončení děje, obsazení rolí, technické podání a tak dále.
Jakmile je kostra rozmyšlená, je na čase sepsat bodový scénář. V něm už se rýsují jednotlivé scény i to, jak půjdou za sebou. Objevují se také dějové linky – u seriálů se rozdělí scénáristé na dva týmy, kdy jeden z nich píše právě dějové linky, zatímco druhý je rozvíjí do literárního scénáře. Stále ovšem scénář zůstává bez konkrétních dialogů.
Míříme do finále
S bodovým scénářem už zbývá poslední a také nejnáročnější krok, a to napsání přesného děje, dialogů a prostředí. Popisuje vlastně to, co má následně kamera zachytit. Z něj pak vzniká již zmiňovaný technický scénář. Při samotném natáčení slouží literární scénář už jen pro herce.
Jde se točit!
Hotový scénář putuje do filmových studií, kde bývá posuzován. Studia si scénáře obvykle objednávají na zakázku od určitého scénáristy, ale může se stát, že jim i jiní zašlou svá díla k posudku. Během vyhodnocování jsou prvotní scénáře upravovány, někdy dokonce i zcela přepisovány. Rozhoduje se také, jestli je vůbec možné film podle scénáře realizovat a odhaduje se jeho náročnost. Pokud scénáři „dají zelenou“, začne se vybírat filmový štáb a napíše se scénář technický.
Většina z nás se s nimi nikdy nesetkala, a přesto by bez nich nevznikla většina našich oblíbených filmů či seriálů. Scénáře není radno podceňovat. Podpírají celou kinematografii stejně, jako kostra podpírá naše tělo. Dozvěděli jsme se, že psaní scénářů není jen o tom rozpracovat jeden nápad, ale že zatím stojí mnohem víc. A to nemluvě o tom, že po všech posudcích se upravují scénáře ještě přímo při natáčení!
Zdroje: En.wikipedia.org, Cs.wikipedia.org, Scenar.cz, Kreativní Evropa
The post Jak vzniká scénář? Od základního námětu se postupně přechází k jeho literární a technické podobě first appeared on VIPshow.
Napsala pro Vás AI asistentka Kleopatra ze zdrojů na českém a zahraničním internetu