EU opět zaujala: Po zákazu brček přišel i zákaz obalů. Ovlivní každého Čecha při nakupování.
Evropská unie přišla opět s novou regulací, která tentokrát zakazuje další obalové materiály, které denně používáme. Po brčkách se nově zakazuje i druh obalu, který se v České republice hojně používá.
Nové nařízení o obalech
Rada Evropské unie přišla s novým nařízením, které bude od roku 2026 omezovat využívání jednorázových plastových obalů. Skončit by tak například měli hotelové mini sprchové gely a šampony. Stejně tak se nařízení dotkne baleného ovoce a zeleniny v plastových vaničkách s fólií. Zároveň by měly skončit malé plastové nádoby na omáčky ve fast foodových restauracích nebo plastové vaničky na smetánky v kavárnách.
Nová směrnice Evropské unie také zakáže od roku 2030 takzvané převážení vzduchu v krabicích. Podle nového nařízení by dopravci měli dbát na to, že v krabicích nebude více než 50 % volného prostoru. Evropská unie uvádí, že kvůli neefektivnímu balení zásilek se vyrábějí příliš velké obalové materiály a musejí často jezdit větší kamiony ve větších frekvencích.
Z obchodů by také měli zmizet plastové sáčky o tloušťce stěny do 15 mikronů. Tyto jednorázové sáčky bývají v obchodech zdarma, což by se od roku 2030 mělo změnit. Předpokládá se, že za plastové sáčky by se mělo platit stejné jako za plastové tašky.
Počet plastů nadále roste
Omezení užívání obalu přichází v době, kdy nadále roste množství vyprodukovaného plastového odpadu v zemích Evropské unie. V loňském roce se vyprodukovalo 80 milionů tun plastových obalů. Zároveň množství těchto plastů nebývalé rychle o proti růstu obyvatelstva.
Mnoho zemí v Evropské unii již zavedly zálohované PET láhve. Zálohování PET láhví už platí například v sousedním Německu a Slovensku. Mnoho zemí zároveň počítá se zavedením povinných záloh na tyto obaly.
Evropská unie má ambici, aby se do roku 2030 staly všechny využívané plastové obaly ve společnosti recyklovatelnými. V současnosti je většina plastových obalů jednorázová a po jejím užití je nutné jejich likvidace. Toto přispívá ke zvyšování emisí oxidu uhličitého v ovzduší a ke zhoršování životního prostředí.
Zdroje: https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekonomika-byznys-trendy-analyzy-konec-smetanek-i-vzduchu-v-krabicich-eu-schvalila-nova-pravidla-pro-obaly-266582, https://www.novinky.cz/clanek/ekonomika-konec-jednorazovych-obalu-v-eu-do-peti-let-maji-zmizet-minikecupy-cukr-i-smetanky-40503663, https://www.idnes.cz/ekonomika/domaci/narizeni-ppwr-obaly-odpady-eu.A250220_090721_ekonomika_rie, https://www.denik.cz/ekonomika/zakaz-plasty-konec-plastovych-igelitovych-sacku.html
Napsala pro Vás AI asistentka Klára ze zdrojů na českém a zahraničním internetu