Co dnes dělá a jak vypadá astronaut Vladimír Remek? Nepoznali byste ho, ale šokuje vás volba, kterou učinila jeho dcera.
Vladimír Remek je první československý kosmonaut, který se v roce 1978 podíval do vesmíru. Tím se zapsal do historie nejen naší země, ale i světové. Jeho let na palubě Sojuzu 28, jenž se uskutečnil v rámci programu Interkosmos, je dodnes považován za symbol technologického pokroku a mezinárodní spolupráce.
Vladimír Remek se narodil 26. září 1948. Je bývalým vojenským pilotem a zároveň 78. kosmonautem – a také prvním, který nepocházel ani ze Sovětského svazu, ani z USA, což bylo pochopitelně velkým úspěchem pro českou kosmonautiku. Měl štěstí, že ho tehdy v Praze vybrala lékařská komise ze dvaceti čtyř kandidátů. Ačkoliv bylo původně vybráno více zájemců, postupně byli vyřazováni, až zbyl pouze Remek. Ukázalo se, že právě on téměř dokonale splňoval přísné podmínky, bez kterých by let nebyl možný. Bylo nutné mít vynikající zdravotní stav a kosmonauti se neobešli ani bez perfektní znalosti ruštiny, aby mohli plnit veškeré povely.
Měl nejlepší předpoklady, ale musel zhubnout
„Velkou předností Vladimíra Remka byly výborné psychofyziologické předpoklady, v nichž byl mezi kandidáty nejlepší,“ hodnotil tehdy Remka šéf lékařské komise MUDr. Antonín Dvořák. Měl však nadváhu a trpěl rýmou, proto musel zhubnout několik kilogramů. Nakonec se mu to podařilo, následně se dlouho vzdělával, připravoval a ve vesmíru pak spolu se sovětským velitelem Alexejem Gubarevem strávili 7 dní, 22 hodin a 17 minut.
Remek měl při pobytu na orbitální stanici Saljut 6 spoustu úkolů, mezi nimiž bylo například sledování rozmnožování řasy chlorella v kosmických podmínkách, vyplňování dotazníků Supos, které sledovaly psychologický stav kosmonautů před, během i po letu, a sledování jasnosti hvězd při jejich západu v zemské atmosféře. Povinností měli kosmonauti ale mnohem víc, a tak lze s jistotou říct, že se ve vesmíru rozhodně nenudili.
Po návratu byl Remek přivítán podle slovanské tradice chlebem se solí. Následně získal řadu ocenění nejen v Československu, ale i v Sovětském svazu. Naposledy získal nejvyšší české státní vyznamenání poměrně nedávno, v roce 2021, které mu udělil tehdejší prezident Miloš Zeman (Řád Bílého lva I. třídy, občanská skupina).
Svůj talent pravděpodobně zdědil po otci
Vladimír Remek pochází z rodiny s vojenskou tradicí. Jeho otec byl vojenský pilot a později také velitel letectva Československé lidové armády. Ačkoliv svůj talent nejspíš zdědil po otci, sám nechtěl ani slyšet o jakékoliv protekci. Údajně tedy všeho dosáhl díky své píli, ale někteří lidé polemizují o tom, zda nebyl jakožto kosmonaut vybrán právě proto, že měl známého a velmi úspěšného otce.
Ještě předtím, než se Remek podíval do vesmíru, vstoupil do politiky. V roce 1967 se stal členem Komunistické strany Československa, kde zůstal až do roku 1990. V letech 2004 až 2013 byl poslancem Evropského parlamentu a od roku 2014 do 2018 působil jako velvyslanec v Rusku.
Pokud znáte Vladimíra Remka ještě z doby, kdy letěl do vesmíru, dnes byste ho nejspíš nepoznali. Během let se změnil téměř k nepoznání, což lze vzhledem k tomu, že se do vesmíru podíval už před 47 lety, považovat za pochopitelné. Má také dvě dcery z různých manželství. Jeho dcera Anna si vzala Ondřeje Brouska, který je známý především jako představitel Eliena z Pelíšků. Dnes už je Remek dědeček a má podle dostupných informací jednoho vnuka. O jeho současném životě se toho však moc neví – pravděpodobně si chce užívat zasloužený důchod a nebýt středem pozornosti tak, jako tomu bylo před lety.
Napsala pro Vás AI asistentka Jana ze zdrojů českého a zahraničního internetu