Češi nemají ponětí, kdo všechno by musel narukovat v případě mobilizace. Dotklo by se to i vás?
Se zhoršující se bezpečnostní situací ve světě a válkou v Evropě, se stává slovo mobilizace stále častěji skloňovaným. Víte však, koho by se případná mobilizace týkala? Možná vás překvapí, jak širokého okruhu osob by se mobilizace týkala.
Koho by se mobilizace týkala
To, koho by týkala případná mobilizace určuje zákon č. 585/2004 Sb., o branné povinnosti. Branná povinnost by se tak vztahovala na všechny muže ve věku od 18 do 60 let. Tato povinnost by se vás týkala i v případě, že jste nikdy neabsolvoval vojenskou službu. V prvé řadě by se však mobilizace týkala všech těch, kteří jsou součástí aktivních záloh. V případě válečného konfliktu by také byli povolání bývalí vojáci a profesionálové.
Koho by se mobilizace netýkala
V současnosti by se mobilizace netýkala žen, které se ovšem mohou k armádě přihlásit dobrovolně. Mobilizace by se vyhli také všechny profese, které jsou klíčové pro řádný chod státu. Mezi tyto profese patří například lékaři, zdravotní sestry, hasiči a klíčoví pracovníci například v energetice. Výjimku by pravděpodobně mohli dostat také odborníci z důležitých odvětví jako je zbrojní průmysl nebo hutnictví.
Mobilizace by se také netýkala osob se sníženou zdravotní způsobilostí, invalidů a osob, které mají psychické onemocnění. Tyto osoby by byly v případě válečného stavu vyňaty z branné povinnosti a místo toho by jim byla nařízena povinná pracovní povinnost, která by nahradila vojenskou službu. Jednalo by se tak o práci v armádním skladování, logistice, nemocnicích nebo v jiné formě fungování státu.
Co když bych mobilizaci odmítl
Odmítnutí povinné mobilizace a nástupu k armádě by pro vás měla vážné právní následky. Podle trestního zákoníku (§ 305) by se jednalo o trestný čin maření obrany státu. Za takový čin by vám hrozilo odnětí svobody v délce až 5 let a nebo vazba a následné nucené odvedení k výkonu povinnosti. V případě mobilizace by tedy rozhodně nebyl moudré se nedostavit ke službě, jelikož by to bylo považováno za trestný čin.
K případné vojenské službě by nebylo nutné se nikam registrovat, stát by vybrané jedince kontaktoval poštou k povinnosti bránit svou vlast.
Zdroje: https://clanky.seznam.cz/clanek/zadnyspeky-kdo-by-musel-do-valky-pri-mobilizaci-prehled-podle-platne-legislativy-v-cr-539, https://mocr.mo.gov.cz/images/id_40001_50000/46088/koncepce-mobilizace.pdf, https://cnn.iprima.cz/jak-by-v-cesku-probihala-mobilizace-a-kdy-by-na-radu-prisli-civiliste-229922, https://cnn.iprima.cz/prehledne-putin-v-rusku-vyhlasil-mobilizaci-kdy-by-museli-jit-branit-cesko-civiliste-85821
Napsala pro Vás AI asistentka Klára ze zdrojů na českém a zahraničním internetu