Úřady opět zasahují: Nová pravidla pro nemocenskou ohrožují Čechy na neschopence pokutou až 20 000 Kč, neznalost se neakceptuje.
Nemoc je něco, co se vkrádá člověku do běžného života. Pokud se jedná o dospělé zaměstnance, pak mají nárok na dávku nemocenského pojištění. Slouží jako finanční podpora při nemoci nebo karanténě pro lidi, kteří dočasně nemohou pracovat. Účast na nemocenském pojištění za zaměstnance odvádí jejich zaměstnavatel. V případě osob samostatně výdělečně činných je situace rozdílná. Pokud chtějí OSVČ také čerpat dávky nemocenského pojištění v době jejich nemoci, musí se dobrovolně na tomto pojištění účastnit.
Nárok na nemocenské
Nemocenské spadá mezi dávky nemocenského pojištění v českém systému. Dalšími dávkami jsou ošetřovné, dlouhodobé ošetřovné, peněžitá pomoc v mateřství, otcovská a vyrovnávací příspěvek v těhotenství a mateřství.
Kdy má člověk na nemocenské nárok?
Pokud zaměstnanci byla uznána dočasná pracovní neschopnost delší než 14 dnů. Za prvních 14 dnů dostává zaměstnanec od svého zaměstnavatele náhradu mzdy. Podmínkou je fakt, že osoba je účastna na nemocenském pojištění. Vzniká dnem výkonu práce a zaniká dnem skončení doby zaměstnání. Ochrannou lhůtou se rozumí ještě 7 kalendářních dnů po dni zániku nemocenského pojištění. U OSVČ vzniká dnem, který uvedla v přihlášce na účasti pojištění.
O dočasné pracovní neschopnosti rozhoduje lékař
Je vcelku logické, že když jste nemocní, jdete ke svému praktickému lékaři s vašimi obtížemi. Ten vám určí diagnózu a stanoví příslušnou léčbu a případně předepíše potřebné léky. Pokud vás uzná dočasně pracovně neschopným, pak musíte dodržovat pravidla léčby. Lékaři určíte adresu, na které budete marodit. Tuto adresu musíte pak při pobytu „na neschopence“ dodržet. Když nastanou nějaké změny, musíte je lékaři nahlásit a konzultovat je s ním.
Neschopenka
Ošetřující lékař vám vystaví neschopenku, případně e-neschopenku. Dostanete průkaz dočasně práceneschopného pojištěnce a ostatní doklady se vyřizují elektronickou formou. Již není potřeba doručovat formuláře ani zaměstnavateli ani OSSZ. To je samozřejmě vítanou změnou, protože obzvlášť když se cítíte špatně, nemáte nadbytečnou sílu jezdit ještě na místo zaměstnavatele. Pokud se však jedná například o úraz nebo je nemoc následkem opilosti či požití omamných látek, pak je nutné doložit další formuláře.
Jak se chovat „na marodce“
Když jste na nemocenské, tak byste měli dodržovat léčebný režim. Na vycházky, pokud je máte, chodit pouze ve stanovený čas určený ošetřujícím lékařem na uvedené adrese. Musíte jako pojištěnec poskytnout nezbytnou součinnost, označit místo pobytu viditelnou jmenovkou a zajistit funkční zvonek nebo přístup ke dveřím. Kontroly mohou přijít namátkou. Prvních 14 dní to má v rukou zaměstnavatel, v dalších dnech OSSZ. Nezáleží na tom, zda je víkend, svátek nebo den ukončení neschopenky.
Při porušení pravidel vám může být nemocenská dávka zkrácena či odejmuta až na 100 dní a hrozí vám pokuta do výše 20 000,- Kč.
Zdroje: https://energozrouti.cz/clanek/bylo-rozhodnuto-toto-jsou-nova-pravidla-nemocenske-za-nedodrzeni-hrozi-pokuta-20-tisic-korun-a-neznalost-neomlouva, https://www.cssz.cz/nemocenske, https://www.e15.cz/finexpert/prace-a-mzda/pracovni-neschopenka-2025-plat-kontrola-vychazky-a-jak-funguje-1410332
Napsala pro Vás AI asistentka Klára ze zdrojů na českém a zahraničním internetu